Vaše skúsenosti s BILLA ovocím a zeleninou

Testovali sme s BILLA chutné a vždy čerstvé ovocie a zeleninu. Ženy na koníku jednoducho milujú zdravé recepty a tie si môžete v riadkoch nižšie prečítať.

Nechajte sa inšpirovať testovaním s BILLA, s ktorou vždy dostanete čerstvosť a kvalitu.

Viac sa dozviete na: https://www.billa.sk/

---

Na koníku sme s BILLA už testovali. Chutné a chrumkavé pečivo, ktorého sortiment stále rozširujú. Názory mamičiek nájdete tu: https://i.modrykonik.sk/recenzie_billa_pecivo

A pripravili sme testovanie aj pre všetkých mäsožravcov. 🙂 Kvalitné slovenské mäso značky Slovenská farma. Názory mamičiek a tiež chutné recepty nájdete tu: https://i.modrykonik.sk/recenzie_billa_maso

Zdravo v Bille


Konečne som sa dostala k písaniu, keďže prázdniny, deti doma, voľného času málo a akoby to nestačilo, urgentná operácia slepého čreva.

Aj keď osobne som si nákup v Bille veľmi neužila (kvôli bolesti), zvyšok rodiny bol nadšený.  Na nákup sme sa rozhodli ísť v poobedňajších hodinách kvôli teplu a povinnostiam. Na naše sklamanie bol veľmi slabý výber značky Slovenská farma 😞 Asi len zo 5 druhov zeleniny a 1 plesnivé červené ríbezle.



Tak sme brali čo bolo, nakúpili sme zeleninku a uvarili si chutný vývar pre maróda na diéte. 



Ďalší nákup už vyzeral nádejnejšie a došlo aj na ovocie, z ktorého sme vytvorili tieto maškrtky 😊



Celkový dojem z nakupovanie dobrý, čiže na 3. Neviem, či len u nás je celkovo tak slabý výber, alebo sme nemali len sťastie. 


Ostatní výrobcovia mali oveľa lepší výber.


#test_billa4 a #recenzia

Kupujme sezónne, podporme slovenské 💜

Veľmi sa teším a som vďačná, že som mala možnosť testovať práve slovenské produkty. Veľmi sa teším aj z toho, že sa do našich obchodov dostáva čoraz viac slovenských produktov, výrobkov. 


Môj prvý nákup 



Moc veľký výber nebol, čo ma však zarazilo, že všetko bolo balené v plaste.

  • Broskyne - chutili naozaj super, boli šťavnaté a sladké.
  • Čerešne - tie chutili naozaj neskutočne.
  •  Ríbezle - tie môj drobec zjedol sám.
  • Mrkva - v porovnaní s našou zo záhradky mala rovnakú chuť, čo je v dnešnej dobe naozaj šťastie, kúpiť takú mrkvu v obchode.
  • Cherry rajčinky - potrebovali ešte nejaký čas na dozrietie, ale boli chutné.

V lete najviac zbožňujeme ovocné šťavy a tak som hneď aj jednu spravila. Do odšťavovača som dala mrkvu, čerešne, broskyne, aj pár jabĺk som pridala, trochu olivového oleja a dobrota je a svete.



Môj druhý nákup 



Išla som do Billa s tým, že sa budem vyhýbať plastovým obalom. Z veľkej časti sa to aj podarilo, z čoho som sa tešila.

  • Jablká - boli naozaj výborné.
  • Broskyne - bez plastového obalu boli síce drahšie, no chuťovo šťavnaté, mäkké a chutné.
  • Kaleráb - nebol šachovitý, čo bolo super a pochutili sme si.
  • Paprika - na etikete bolo napísané, že zeleninová paprika. Zbožňujeme doma papriku, ale táto bola taká štipľavá, že bola dobrá len do vývaru.
  • Rajčiny - boli tvrdšie a potrebovali dozrieť ešte, chuťovo však nesklamali.
  • Hokaido - to bolo vynikajúce.


Pizza cesto z hokaida


U nás bola chuť na pizzu a keďže bolo po ruke hokaido, tak som spravila cesto z hokaida.
Uvarila som hokaido na kocky v osolenej vode, keď bolo mäkké, vyliala som vodu a nechala ju ešte poriadne z hokaida odtiecť a vychladnúť. Následne som hokaido rozmixovala, pridala pizza korenie, soľ, ďalej 2 vajíčka a asi 12-14 kopcových lyžíc špaldovej múky (vajíčka a múka sa dávajú podľa veľkosti hokaida, ja som mala väčšie). Cesto by malo byť také polotuhé, ktoré sa dá vyliať na plech, na ktorom je papier na pečenie a dáme samotné zapiecť do rúry na takých 15- 20 minút pri teplote asi 170°. Po vybratí obložíme ľubovoľnou oblohou. Ja som najprv potrela prelisovaným cesnakom s olivovým olejom a soľou, potom pretlak, trochu syru, šunka, salám, kukurica a dala zapiecť na 10 minút, potom som dala ešte syr a piekla ďalších 5 minút. Je vynikajúca 😋



Môj tretí nákup 



Išlo to aj bez zbytočných obalov, a to úplne. Posledný krát bol aj väčší výber, čo ma veľmi tešilo. Ale kupovala som to, čo nám znovu chýbalo a načo sme mali chuť.

  • Broskyne - áno áno viem, opäť. Ale keď my ich tak ľúbime. 
  • Kaleráb - znovu nesklamal.
  • Jablká - taktiež nesklamali.
  • Hokaido - tentokrát na polievku. Stačí iba uvariť, osoliť, ku koncu pridať pretlačený cesnak a rozmixovať. Keď je chuť, môže sa pridať aj sladká smotana.
  • Uhorky - výborné.
  • Cukina - ušli sa mi len dve maličké, tak boli na ľahkú večeru.


Na plech dáme papier na pečenie, cukinu aj so šupkou umyjeme, nakrájame na hrubšie kolečká, pokladáme na papier. V miske si zarobíme olivový olej, prelisovaný cesnak, červenú papriku, vegetu a natrieme poriadne každé kolečko. Pridáme syr a dáme zapiecť na 10-15 minút na cca 180°.




Záver


Som rada, že som sa vďaka #modrykonik dozvedela o týchto slovenských produktoch a mala možnosť ich vyskúšať. Pri najbližšej návšteve Billy si niečo určite opäť vyberiem 🙂 Verím, že nájdem znovu aj bez zbytočných obalov. 


PS: ešte taká malá inšpirácia na záver. Viete ako nakrájať cherry rajčinky rýchlo a rovnako. Takto!



#test_billa4  #recenzia

Testovanie zeleniny a ovocia od slovenských farmárov

Testovanie je úspešne ukončené a určite vás mnohé zaujíma, ako dopadlo 🙂 V mojom článku nájdete postrehy, pozitíva aj negatíva, ktoré som si počas dvoch týždňov všímala.


Image title



Hneď ako som dostala poukážky, nadšená a plná očakávania som šla do Billy na prvý nákup. Bolo naozaj z čoho vyberať. Veľa druhov, ale zase nie všetky dokonalé. Rajčiny, papriky, cukiny, zemiaky, kapusta, marhule, jablká, ríbezle... No naozaj veľký výber. Nechcela som minúť všetky tri poukážky hneď na prvý raz, tak som musela počítať, aby sme sa zmestili do danej sumy 🙂 Musim sa priznať, myslela som si, že za 10€ sa dá nakúpiť väčšie množstvo zeleniny a ovocia :D Ako prvé som pozerala rajčiny. V podstate jeden strapec, na ktorom je asi 15 cherry rajčín, stojí skoro 3€, to sa mi zdá trochu moc. Chuťovo boli sladké, aj farbu a vôňu mali peknú, takú ,,dozretú na slnku''. Naopak, tie veľké rajčiny mali cenu omnoho lepšiu, ale sa mi zdali moc tvrdé, málo červené a ani vôňa nebola taká, ako majú mať dozrené paradajky. Takže na prvom nákupe získali miesto v košíku cherry 🙂


Image title


Kapusta bola pekná, veľká, žiadné zvädnuté ani hnilé listy. Je výborná napr. do čalamády. Papriky boli len v polkilovom balení, tak som si nemohla moc vyberať. Úprimne ma to zamrzelo, že skoro všetko bolo zabalené a nemohla som sa v tom ,,hrabať''. Určite nie som jediná, ktorá pri výbere zeleniny alebo ovocia pozerá, či nie je obúchané, hnilé, zvädnuté. A toto mi tam chýbalo.


Uhorky mali síce normálne v bedničke, dokonca nebola ešte každá zvlášť vo fólii, ale už farba sa mi nezdala. Po rozkrojení sme skonštatovali, že bola prezretá.


S čím sme boli naozaj veľmi spokojní, a to môžem naozaj odporučiť, sú zemiaky. Výborné na prípravu hocijakého jedla. Či už halušky alebo pečené, dusené, grilované, na šalát. Ozaj aj chuťovo super, aj samotné spracovanie bolo výborné. Dobre sa šúpali, strúhali.


Image title


Marhule z prvého nákupu boli podľa nás bez chuti. Chceli ešte chvíľu visieť na strome 🙂 Voňali pekne, no boli tvrdé, kyslé. Ale zase na sladkom koláči boli super :D Aspoň nebol presladený. Musím ale povedať, o týždeň neskôr už boli omnoho lepšie.


Image title


Z ovocia boli najlepšie podľa nás jablká. Šťavnaté, sladko-kyslé. Výborné na čerstvú šťavu.


Image title



Cukina bola výborná k tej nemám žiadne výhrady. Pri ďalšom nákupe som zostala dosť sklamaná, pretože výber už nebol taký pestrý ako na začiatku týždňa. Papriky prišli už aj v bedničkách, nie len v plaste, ale doslova tam bolo 6 kusov a aj tie zvädnuté. Pritom v reklame stále dookola rozprávajú, ako denne na pulty dovážajú čerstvé ovocie a zeleninu. Čerešne boli krásne, veľké srdcovky, ale niektoré po nahryznuti už chutili nahnilo :( Nenašla som tam už žiadne uhorky, ani cukinu, z kapusty bolo len pár kusov, cibuľa, cesnak len Španielsko, Poľsko... Takže druhý nákup na konci týždňa bol veľmi zlý.


Image title


A posledný, tretí, bol taký priemer 🙂 Takže náš celkový dojem z ovocia a zeleniny, ktorý ponúkajú naši farmári, bol dobrý. Naozaj sme zostali milo prekvapení zo zemiakov. Tie sme mali za tie dva tyždne skoro každý deň na tanieri, lebo naozaj boli veľmi chutné. Kapusta bola výborna a čalamáda z nej je vynikajúca. Príjemne chrumkavá a čo je ozaj super, nezhnedla 🙂


No, bohužiaľ, máme aj nejaké negatíva, ktoré musím spomenúť: používať menej obalov, viac ukladať do bedničiek, aby si zákazník mohol vybrať kus, ktorý on chce a za ktorý platí, myslím si, že nie malé peniaze, pri vykladaní tovaru si skúsiť všímať plesnivé kusy (hlavne rajčiny a ríbezle). Skúsiť naozaj denne dovážať čerstvé produkty aby bolo stále z čoho vyberať. Samozrejme, toto sú postrehy moje a mojej rodiny. Nie sme všetci rovnakí, a to, čo vyhovuje nám, nemusí stačiť vám 🙂 Preto za seba hovorím, aby ste sa do Billy šli pozrieť, vybrali si niečo, čo vám chutí a spravíte si vlastný obraz.


Ďakujem za možnosť testovania, určite sa ešte v Bille ukážem 🙂 


#test_billa4 a #recenzia 

Podporujeme slovenských pestovateľov

Aj toto bol jeden z hlavných dôvodov, prečo som sa zapojila do testovania. Stále viac si uvedomujem, že je potrebné ceniť si to, čo je dopestované u nás, aby sme boli potravinovo sebestačná krajina. Ďalším dôvodom je môj zmenený jedálniček, v ktorom dbám na väčšie porcie zeleniny a ovocia.

Všetky poukážky som využila v predaji Billa v Bratislave/Dúbravke. Prvý nákup sa nevyhol bez cirkusového vystúpenia dcéry, ale ďalšie dva som si „užila“ už sama. Dôvodom na rozdelenie nákupu na tri časti je ponuka ovocia a zeleniny v Bille. Málokedy nájdem to, čo aktuálne potrebujem. Pred nákupom som pozerala aj web billa.sk, kde však nebol zoznam, čo všetko pod touto značkou nájdem, a ani konik_testuje mi na správu ohľadom zoznamu sortimentu neodpovedal.

Prvý nákup pozostával z cukety, patizónu, rajčín, mrkvy, uhorky, ríbezlí a marhúľ. Radšej kupujem zelenina ovocie bez obalu, ale aktuálna ponuka mi to nedovolila.  S mojou šikovnou pomocníčkou nám išlo varenie jedna radosť. Uvarili sme z mrkvy a patizónu polievku, z cukety tatarák s uhorkou, marhuľové gule, marhuľové želé cukríky a cuketové minipalacinky so zeleninkou. Balená mrkva mi dlho v chladničke nevydrží, po 2 dňoch už začína hniť, preto skončila hneď v polievke a v jablkovo-mrkvovom šaláte pre mňa na raňajky. Balené marhule ma milo prekvapili, našla som len jednu mierne „obitú“. Chutilo sladko a ich mini veľkosť mi pasovala do marhuľových guliek. Rajčiny boli tvrdé a nemali veľmi chuť rajčín, možno aj preto mi ich dcéra vypľúvala. V ďalšom nákupe sme vybrali iný druh. Z ríbezlí sme upiekli koláč.  Pre mňa boli dosť kyslé, ale dcérke chutnali.

Priateľ mi doprial chvíľu pre seba, a preto ma vyslal do obchodu 😀 Šťastná som si vykračovala bez doprovodu dcérkinho: mamííí hore (zdvihni ma a nos ma, no a čo, že máme kočík, ten je pre malé deti). Voľný čas využitý naplno. Nákup spojený s posilňovaním. Peši s plnými taškami som si oddýchnutá vykračovala domov. Pri druhom nákupe som konečne natrafila aj na slovenskú cibuľu, cesnak, papriku. Nákup obsahoval aj červenú kapustu, cuketu, zemiaky, jablká a broskyne. Mám rada keď paprika mierne štipká a vonia ešte skôr než sa rozkrojí, a táto to splnila na 100 %. Broskyne boli sladké, ale na druhý deň už mäkli, a preto časť z nich skončila v jogurtovom smoothie. Jablká neboli naleštené krásky, ale aspoň viem, že neobsahujú chémiu z postrekov. Časť sme zjedli a časť vypili v smoothie s uhorkou a limetkou. Cesnak nemá intenzívnu chuť, na taký pravý štipľavý cesnak som ešte v obchode nenatrafila, taký dopestuje len môj svokor. Zemiaky sme využili na halušky. Neboli zhnité, dobre sa čistili. Halušky sme zjedli rýchlosťou blesku, a preto som ich ani nestihla odfotiť. O pár dní neskôr sme ich upiekli v rúre s jaternicami. Mám radšej červenú kapustu ako bielu, a preto som splnila priateľovi prianie o kapustovom obede. Kúpila som aj mäso Slovenská farma, a rovno aj Billa knedľu (nie za poukážky). Obed si všetci pochvaľovali. Z polovice cukety som dcérke spravila soté s kuracím mäsom a kurkumovou ryžou. Z druhej polovice mala na ďalší deň cuketový knedlík a rajčinovú omáčku.

Posledná poukážka padla na ovocie. Konečne som natrafila na čučoriedky. Jahody v ponuke nemali. Chcela som kúpiť aj kyslú kapustu, odradilo ma však zloženie. Odkedy sledujem potravinového kritika Patrika Linharta, nekupujem výrobky s obsahom benzoanu sodného. A táto kapusta ho obsahuje. Ďalej som vybrala rajčiny, ríbezle a broskyne. Z ríbezlí a cibule Slovenská farma som experimentovala. Milujem čatní, a tento krát som uvarila ríbezľové. Rajčiny som naložila s cesnakom Slovenská farma. Mali v ponuke len červené, pridala som tam aj žlté a oranžové inej značky. Čučoriedky obohatili rannú kašu z ovsených vločiek a dcérkine palacinky.

Ponuku ovocia a zeleniny značky Slovenská farma hodnotím celkovo známkou 3 – dobrá. Ponúkajú podľa mňa málo druhov. Chýba mi v ponuke napr. reďkovka, brokolica, farebná paprika, hrozno, hrušky, jahody... Viac dopĺňať tovar a kontrolovať jeho čerstvosť. Ďakujem za príležitosť testovať slovenskú úrodu. Odteraz si budem túto značku viac všímať, či napreduje alebo stagnuje.

#test_billa4  #recenzia

Test ovocia a zeleniny od Slovenskej farmy

Dostala som možnosť testovať ovocie a zeleninu, ktoré sú u nás na dennom poriadku, ba viac, sú súčasťou každého chodu, ktorý sa u nás podáva. Tu sú moje dojmy z ovocia a zeleniny, ktoré sa v Bille predávajú pod značkou Slovenská farma.

Hneď na začiatku musím povedať, že doteraz som si túto konkrétnu značku nijako zvlášť v obchode nevšímala, mojím kritériom sú prednostne slovenské výrobky, ale kupujem väčšinu ovocia a zeleniny, ktoré je na trhu, takže sa, samozrejme, nevyhnem ani zahraničným (ale ktovie, možno sa pri súčasnom globálnom otepľovaní dočkám aj slovenkého avokáda alebo olív 🙂). Značka má svoje logo na cenovke a v prípade balených výrobkov aj na balení.


V Bille sú ovocie a zelenina hneď pri vchode, čo je súčasný trend, ktorý je viditeľný aj v
iných obchodných reťazcoch. Čo sa však usporiadanosti týka, na prvý pohľad Billa oproti konkurencii vedie. Prečo na prvý? Lebo pri vstupe do predajne naozaj vidno regále usporiadané dohora, v ktorých ľahko rozlíšiť, čo sa v nich nachádza. No napriek tomu sa mi podarilo jablká Slovenskej farmy pri prvom nákupe nenájsť. Dôvod je jednoduchý, všetky jablká neboli na jednom mieste. Niektoré boli v strednej uličke, ďalšie vzadu v regáli hodný kus odtiaľ. Takže z prvého nákupu som odchádza bez jabĺk, hoci je to alfa a omega nášho jedálnička (u nás sa držíme zásady, že kto zje jedno jablko denne, nepotrebuje lekára a ja veru málokedy odídem z potravín bez jabĺk.) Každopádne, na druhýkrát som už predajňu dôkladnejšie "prelašovala" a jablká ukoristila - hoci len balené, ktoré nezvyknem brávať, pretože nerada kupujem mačku vo vreci, radšej si tovar vyberám sama. Každopádne, ak som chcela ochutnať tie zo Slovenskej farmy, museli mi stačiť aj balené. Dlho som nevyberala a jablká boli vcelku v poriadku, nakrájala som ich deťom na desiatu a použila do mrkvového šalátu, štrúdle a smoothie. Čo ma milo prekvapilo, nenašla som veľa obitých, čo zvykne byť problém pri balenom ovocí. Chuťovo boli dobré a celkovo jablká hodnotím známkou 1.


Trochu horšie to už bolo s balenými zemiakmi. Predsa len, zemiaky sú vec, pri ktorej človek ráta, že vydržia chvíľku dlhšie (nie ako povedzme marhule, ktoré treba spotrebovať de facto ihneď). A hoci som si z obchodu priviezla zemiaky, ktorým sa na prvý pohľad nedalo nič vytknúť, už po týždni boli mäkké a zrelé na okamžitú spotrebu (samozrejme som ich vybrala zo sáčku a skladovala na chladnom tmavom mieste). Takže chtiac-nechtiac som kvôli nim musela zmeniť plány jedálnička, ak som nechcela, aby skončili v koši. Použila som ich ako prílohu k obedu, spravila som z nich šalát a neplánovane aj lokše a zemiakový chlebík. Celkovo ich hodnotím známkou 2-.


Čo ma však z balených výrobkov sklamalo najviac, bola kukurica. Už v prvom príspevku som popisovala, ako dlho mi trvalo vybrať takú, ktorá vyzerala podľa mojich predstáv. Dali sme si ju na večeru hneď v ten deň, ako som ju kúpila, ale kvalita šúľkov ma po rozbalení sklamala. Keby som si vyberala jednotlivo, určite by som také nekúpila. A to som vybrala podľa mňa tie najlepšie, čo v obchode mali... Nuž, pre mňa z tejto skúsenosti vyplýva, že balenú kukuricu už určite nekúpim. Celkovo kukuricu hodnotím známkou 3-, lebo keď si odmyslím tie poloprázdne šúľky a čierne zhnité guľky, „zvyšok“ kukurice bol po uvarení celkom chutný.


Naopak, paradajky, hoci boli tiež balené, splnili moje očakávania. Voňali ako paradajky, chutili ako paradajky a bez problémov vydržali v chladničke dva týždne do zjedenia. Použili sme ich ako oblohu na raňajky, do šalátu aj do leča. Zjedli sa do posledného kúska a hodnotím ich známkou 1.


Aj s cibuľou som bola viac-menej spokojná, nebola obitá ani zhnitá, len mi trošku vadilo, že na predajni mali samé veľké kusy. Ja mám radšej menšie, lebo cibuľa sa po rozkrojení nemá dlho skladovať, keďže sa stáva toxickou. Takže preto mám rada menšie, také, ktoré spotrebujem na jedenkrát. Cibuľu som použila do šalátu, ako podklad pod mäso a do nátierky. Hodnotím ju známkou 1-.


Tekvica a patizón boli tiež v poriadku, dalo sa z nich vybrať a bez problémov vydržali bez ujmy na zdraví až do spotrebovania. Patizón som vypražila na obed s už spomínanými zemiakmi a tekvicu som použila na placky, šalát a ešte som spravila aj plnenú zapekanú. Tekvicu aj patizón hodnotím známkou 1.



Cukiet bol slušný výber a mali aj mladé menšie kúsky, čo hodnotím pozitívne. Kúpila som a neľutujem. Pochutili sme si na cuketových lasagniach aj cuketovom guláši. Cuketu hodnotím známkou 1.


Image title


Mrkvu som kúpila aj jednotlivo, aj balenú, petržlen som našla len balený. S mrkvou, ktorú som si vyberala sama, som bola spokojná, balená bola trošku horšia, ale stále v dostatočnej kvalite. Petržlen detto, trošku som vykrojila, ináč bol ok. Použila som do polievky a na zeleninové hranolky spolu s kalerábom. Kaleráby boli dosť malé, ale aspoň neboli zdrevnatené. Kaleráb hodnotím známkou 1, mrkvu a petržlen 1-.



Trochu som mala problém s kelom. Na výber som mala až tri kusy a, úprimne povedané, nebolo veľmi z čoho vyberať. Priznávam sa dobrovoľne, že pár vrchných zvädnutých a začernaných lístkov som odtrhla ešte v obchode 😊 Takže spotrebovať potreboval hneď, ale chuti nemám čo vytknúť, v kelovej číne nám chutil. Hodnotím známkou 2-.  

Čo sa týka ovocia, okrem jabĺk som kúpila marhule, broskyne a ríbezle. Marhule a broskyne samostatne, ríbezle v plastovom obale. Marhule a broskyne som si vyberala sama, takže som síce trochu dlhšie vyberala, ale nakoniec som bola spokojná. Broskyne som použila do smoothie a zvyšok mi doma zjedli skôr, ako som ich stihla nejako spracovať. To je jasný dôkaz, že boli chutné. Marhule skončili v koláči a ríbezle v smoothie, raňajkovej kaši a koláči. Celkovo ovocie hodnotím známkou 1.

Na záver musím zhodnotiť, že z globálneho hľadiska je ovocie a zelenina Slovenskej farmy podobná rovnakému sortimentu od iných firiem. Vo väčšine prípadov sa dalo vybrať, resp. kvalita spĺňala moje očakávania. V zopár prípadoch som mala nejaké výhrady, v jednom prípade som bola naozaj nespokojná. Celkovo však pri plných sumách je toto ovocie a zelenina drahšia ako konkurenčná a z hľadiska kvality som až taký výrazný rozdiel nezaznamenala. Pre mňa z toho vyplýva, že k niektorým druhom sortimentu sa rada vrátim, pokiaľ budú ceny porovnateľné s konkurenciou, pretože pri množstve ovocia a zeleniny, ktoré sa u nás denne skonzumuje, musím nájsť vyvážený pomer medzi cenou a kvalitou.


#test_billa4 a #recenzia

BILLA - ovocie a zelenina od Slovenskej farmy

Ahojte, milé maminky,


na úvod musím povedať, že toto testovanie bolo pre nás ako stvorené. Ja a moja rodinka totižto milujeme ovocie aj zeleninu.


Každý deň musí byť u nás na stole v akejkoľvek podobe. Či už v surovom alebo varenom stave, v podobe domácej šťavy alebo domáceho sirupu - my proste zeleninu a ovocie milujeme najviac na svete. 


Image title


V tomto článku nájdete zopár receptov, ktoré som uvarila pre rodinku a moju úprimnú recenziu, ako som bola spokojná s nákupom v Bille a ako som spokojná s ovocím a zeleninou od Slovenskej farmy. 


Takže na úvod budem hneď úprimná. Billa je ten posledný obchod, kam chodím nakupovať. Jednoduché dva dôvody. Je trochu drahšia, a u nás v meste som nikdy nebola spokojná s výberom zeleniny a ovocia. To musí byť u nás proste základ. 

 

Moje nakupovanie sa teda začalo. Išla som do Billa, bohužiaľ som sa hneď zvrtla na päte, pretože som zbadala oznam že prebieha rekonštrukcia. Tak som rýchlo utekala na námestie do druhej Billy, o dosť menšej. 


Výber ovocia a zeleniny katastrofálny. Ušla sa mi zo zeleniny mrkva, zemiaky, cuketa, kukurica, cherry rajčiny a z ovocia broskyňe a ríbezle. 


Prvá vec ktorá zarazila, ak si všimnete na foto, všetko je zabalené do plastu, okrem cukety. Toľko zbytočného odpadu, no to je na zamyslenie. 



1. Prvé za obeť padly zemiaky (tie v sieťke) - zemiaková kaša. 

No mala som pocit, že máme na obed vodovú kašu a nie zemiakovú... Tie druhé zemiaky v plastovom obale už boli OK. 


2. Mrkvu chválim do nebies, tá bola výborná. Tú sme papali na viacero spôsobov. Surovú len tak na hryzkanie, surovú do šalátika, aj nasladko s jabĺčkom, či už na kyslo s kapustou. Ďalej sme si spravili jabĺčkovo-mrkvovú šťavu, a nakoniec skončila aj v polievočke, a dokonca vyšlo aj na cuketovo-mrkvové placky. 


Zeleninovú polievku, ktorú robievam, sa dá vždy spraviť na milión spôsobov, napríklad:


- obmieňam vždy zeleninu

- mením tvar zeleniny (krájam, strúham, mixujem atď...)

- ak máme chuť, do polievky spravím halušky (aj halušiek je veľa druhov, či už špenátové, s vňaťkou, krúpy veľké alebo malé, zemiaky atď...

- mením bylinky: raz dám majorán, raz oregano, raz petržlenovú vňať, inokedy pažitku, bazalku, atď, alebo nedám žiadnu bylinku

- zalejem zeleninu vodou alebo vývarom 

- aj domáca vegeta má svoje čaro.


Recept na konkrétne túto polievočku:


- olivový olej

- cibuľa

- malé krúpky

- mrkva, cuketa, petržlen, celer, hrášok, brokolica, kaleráb, 


Na olivovom oleji osmáhneme cibuľu, pridáme nastrúhanú zeleninu, hrášok a brokolicu a prepláchnuté malé krúpky a pridáme do hrnca. Zalejeme vodou, dochutíme domácou vegetou, prípadne soľou. A necháme variť dokedy sa nám uvaria krúpky - malé sú za 10-15 min. Veľké sa varia aj 45 min. Tak pozor na to, aké kúpite. 


3. Ďalej za obeť padla kukurica. Tú sme spapali na večeru ako varenú, klasika, a na druhý deň som ju skúsila pridať do obeda. Kukuričku tak isto chválim - bola výborná.


Recept:


- bravčová panenka

- hranolky

- kukurica 

- cibuľa 


a


Domáca tatarka:

- 2 dcl oleja

- 1 vajce

- 1 veľká lyžica plnotučnej hořčice

- 1 kávová lyžička octu

- 1 kávová lyžička cukru krystal

- 1 menšia cibuľa

- 1 väčšia zaváraná uharka

- štipka soli

- štipka korenia 


Postup:


Do mixéra si hodím najskôr cibuľu a uhorku, mixnem, a potom pridám všetko ostatné a mixujem ďalej, min. do zhustnutia.


Najskôr som si dala variť kukuricu, to je tak na 20 min. Keď bola hotová, rozkrojila som ju na menšie časti. Mäso som si naklepala, pridala grilovacie korenie, osolila, okorenila a na panvičku dala olej (slnečnicový) a postupne som mäsko osmažila z každej strany a odložila som si ho bokom. Potom som na ten olej pridala cibuľu, osmažila. Ďalej som pridala vývar, zahustila som si to múkou, a nasoäť vložila mäso, na ktoré som ešte pridala maslo. A na záver som pridala kukuricu a nechala dusiť. Stačí len tak, aby sa múka prevarila. 


4. Na ďalší deň padli za obeť broskyne. Skúsili sme aj surové, aj varené. Ako surové OK, do varenia, samozrejme, boli kyselkavé. Najlepšie je, keď sú zavárané broskyňe na varenie. Ale nevadí, skúsili sme, zjedli sme, nabudúce si spravíme obed zo zavaraných 🙂 


Kuracie prsia s broskyňou, šunkou a syrom:


Úplne jednoduchý recept. Mäsko naklepeme, pridáme soľ, vegetu, osmažíme na oleji alebo na masle a poukladáme na plech. Následne na každé mäsko uložíme šunku, na šunku položíme broskyňu a na broskyňu postrúhame syr. Najlepší je udený. Podlejeme v tomto prípade vodou/vývarom. (Ak robíte zo zaváraných, tak pridáme aj trochu šťavy z pohára.) Príloha zemiakovo-cuketová kaša.


5. Cuketa 

Cuketu som pridávala všade, kde sa dalo, do polievky, aj do zemiakovej kaše, do placiek, a najviac išli do špagiet. 


Recept:


- cibuľa, cesnak

- cuketa, rajčiny, paprika

- domáci pretlak

- oregáno alebo bazalka


Na oleji osmažíme cibuľu, pridáme nakrájané rajčiny, papriku a nastrúhanú cuketu. Pridáme pretlačený cesnak (3-4) a posypeme oregánom ALEBO pridáme čerstvú bazalku. Oregano a bazalku by som nemiešala, tak si vyberte iba jednu možnosť.

Zalejeme domácim pretlakom (alebo kupovaným) a necháme dusiť. Nakoniec dochutíme soľou, korením, poprípade ešte pridáme bylinku alebo cesnak. Pridáme špagety a hotovo. Na tanier si na vrch vždy strúham syr. 


Image title


(Keď spomínam cuketu, milujem ratatoulle (ratachuja), tak podľa seba. Ak by bol záujem, pridám recept 🙂 Hneď zajtra sa naň chystám 🙂


6. Cherry rajčiny 

Tie boli výborné. Kto ma pozná, tak vie, že ja milujem rajčiny a zjem ich denne na kilá. Najviac ich milujem surové. Len tak samotné, posolené alebo v šaláte mojom každodennom :D 


Moje rajčiny zo záhradky ani netreba soliť, to proste prídem, odtrhnem a zjem ako jablko. Neexistuje nič lepšie. MŇAM!


Recept na šalát:

1. Akákoľvek zelenina (najčastenšie rajčiny, cibuľa, šalát)  - posoliť, pridať trošku olivového oleja (keď nemám, tak normálny) a trochu vytlačenej šťavy z citróna. 


7. No a posledné prišli na rad ríbezle

Tie deťúrence spapali čerstvé 🙂 Mala som v pláne robiť smotanovú tortu, no ale nezostal na ňu čas. Odložila som si ešte balík do mrazáka, tak snáď sa k nej ešte dostanem 🙂  


Na záver hodnotím Slovenskú farmu veľmi dobre, až na to množstvo plastu v baleniach. Nad tým by sa mali zamyslieť. No a k Bille, zas a znova ma nepresvedčila, že by som tam mala chodiť nakupovať. Výber zeleniny a ovocia slabý, to, čo som potrebovala, som tam nekúpila. 


Image title


Skúste aj vy každý deň zjesť ovocie a zeleninu, v akejkoľvek podobe 🙂  


#test_billa4

#recenzia

Testovanie ovocia a zeleniny Slovenská farma


Dostali sme možnosť testovať úrodu zo Slovenskej farmy. 


Ako prvé sme si všimli, že výber v Bille je dosť slabý, majú veľký výber, no veľká väčšina nie je slovenská úroda. 


No poradili sme si a pustíme sa teda do toho. Išli sme na nákup a objavili skvele čerešne, ktoré skončili hneď v bublanine. 


Slovenské jahody majú svoje čaro a viete, kde sú najlepšie? Dali sme ich namiesto banánov do krtkovej torty a bola geniálna, recept všetky určite poznáte. 


Ďalej sme skúsili broskyne, dosť kyslé, ale aspoň neboli plesnivé ako od iných dodávateľov. Brusnice bolo tažké vybrať, kedže boli prezreté, ale dali sme ich do pohára, kde sme navrstvili jogurt, sušienky a ovocie a nemalo to chybu. 


Zo zeleniny sme skúsili mrkvu, cuketu, tekvicu, patizón, zemiaky a najlepšie cherry paradajky.


Cuketu dajte do perníka a uvidíte tú šťavnatosť. Tekvicový prívarok s opečenými zemiakmi je topka 😋


A mrkva? No predsa mrkvový koláč s mascarpone krémom, ak ste neskúšali, musíte to napraviť 😊


Image title


Sme radi, že sme dostali možnosť testovať, určite treba podporovať našu farmu. Je veľký rozdiel v chuti ovocie a zelenina chutí lepšie ako dovážané, ktoré je bez chuti a farby. My ostávame pri Slovenskej farme, a čo vy? 😉 


#test_billa4  #recenzia

Za zdravšie Slovensko

Žiť zdravo! Čo to vlastne znamená? Jesť tabletky plné vitamínov alebo jesť kvalitné ovocie a zeleninu? Mala som tú možnosť, zapojiť sa do testu Billa a musím povedať, že som príjemne prekvapená. Išlo o produkty Slovenská farma a som veľmi rada, že volia skôr voľné ovocie a zeleninu ako kadejaké obaly. 



Snažím sa, aby aj naša malá jedla čo najzdravšie, však rastie a vyvíja sa. Takže, samozrejme, testovala tiež. Je to s ňou boj, keďže máločo spapá, ale Slovenská farma ponúka širokú škálu produktov, takže našla sa v nich aj ona. Biely jogurt obľubuje, takže len pridať nejaké to ovocie. Skúšali sme ríbezle, marhule, čerešne, jablká, hrušky... No výber bol naozaj veľký. 



Ako som už na začiatku spomínala, jediné, čo by som bola rada, keby sa zmenilo, je, aby sa používalo čo najmenej obalov. Je to zbytočný odpad a zbytočne s v tom zelenina a ovocie dusia a potom hnijú oveľa rýchlejšie. 


#test_billa4 

#recenzia

Testovanie ovocia a zeleniny “Slovenská farma” v Billa predajniach

Ahojte, tak na začiatok by som chcela poďakovať, že som sa mohla zúčastniť na testovaní výrobkov “Slovenská farma” v Bille.


Hneď ako som sa dozvedela, že som bola vybratá, začala som rozmýšľať, čo budem hádzať do košíka. Najviac som sa tešila na červený sladučký melón, preto som bola sklamaná, keď som prišla do Billy a zistila som, že “Slovenská farma” melóny neponúka, teda neviem ako v iných predajniach, ale v Nitre v OC Mlyny neboli, a neboli ani v Trnave v NC City Aréna a ani v Bille oproti 🤷‍♀️


Tak sa poďme pozrieť, čo som nakúpila za poukážky: čerešne, kukurica, kapusta, kvasená kapusta, červene ríbezle a cherry paradajky. Zeleninu ako zemiaky, mrkvu a podobne som nekupovala, keďže ju doma máme od babky.


Ako prvé sme sa rozhodli skúsiť zeleninu a čerešne. Tak som na obed spravila Gyros v žemli so zeleninou, kde som použila kapustu a cherry paradajky. Tak ženy, môžem Vám povedať, že cherry paradajky boli fantastické, sladké. Tie som potom bola ešte dokúpiť za ďalšiu poukážku, pretože som si ich dávala ako prílohu ku všetkému 😅 (viď fotky, že neklamem).



Čerešne som využila na bublaninu a popritom ako som ju robila, som ich zopár koštla 😅 Boli vynikajúce, fakt sladučké.



Kukurica bola tiež super, manžel sa zalizoval až za ušami. Červené ríbezle boli kyslé, ale tak myslím, že to je normálne, tak som k ním vymyslela taký sladší dezert, a to smotanové poháriky. Úplna klasika, vrstvenie smotany zarobenej s cukrom, piškótami a ríbezlami. Zmizli všetky behom jedného dňa.


A ako poslednú som skúšala kvasenú kapustu, klasika nikdy nesklame, čiže segedín. Už som sa viackrát stretla s tým, že kapusta bola viac slaná ako kyslá, ale našťastie v tomto prípade to tak nebolo. Čiže kvasená kapusta tiež super. Segedín sa vydaril🤞

 

Rada by som sa podelila ešte s mojimi postrehmi z obchodu, “Slovenská farma “ ponúkala viac druhov paradajok, papriku som videla len bielu a v NR by som si ju teda nekúpila, bola zošuverená. Skôr som hľadala nejakú hrubostennú papriku červenú/žltú/zelenú do šalátu, a to som teda nenašla. Neviem či ju vôbec neponúkajú alebo bola len vypredaná, ale teda nenašla som ani žiaden štítok. Ďalej som hľadala karfiol alebo brokolicu, keďže mám 6 mesačné dieťa a doma varíme príkrmy, tiež som však nenašla 🤷‍♀️


Další postreh sa týka obalov, väčšina ovocia a zeleniny je pobalená v plastoch úplne zbytočne. Čo sa týka zeleniny: paradajky, uhorka, kapusta, kukurica super. Zbytočne veľa druhov paradajok na výber a paprika len biela a aj to v zlom stave (v Nitre), možno to bola chyba zamestnancov, že to netriedia a nevyhadzujú staré. 


Ovocie ako čerešne a ríbezle tiež super, ale inak celkovo slabý vyber. 


Takže za mňa super, že sa slovenský výrobca/pestovateľ snaží predrať na trh, ale nebolo by na škodu zamyslieť sa trochu nad balením, respektíve nad nebalením potravín.


Ešte raz ďakujem za príležitosť zúčastniť sa na testovaní ☺️ A určite odporúčam aspoň skúsiť zeleninu a ovocie od “Slovenská farma”.


Majte pekný deň 🍀


#test_billa4 #recenzia

Zdravo a chutne so Slovenskou farmou


Ahojte❣️


Som veľmi rada, že som dostala možnosť testovať ovocie a zeleninu značky Billa Slovenská farma. 


Keďže ovocie a zelenina u nás nesmú chýbať. No priznám sa, že som bola sklamaná slabým výberom, hlavne ovocia 🙄


Ako prvú sme testovali kukuricu, ktorú moje deti zbožňujú, tá bola veľmi chutná, až na jedno balenie, ktoré bolo plesnivé, tak sme ho museli vyhodiť.



Z ovocia sme u nás mali na výber len broskyne, do ktorých sa baby hneď pustili. Na moje prekvapenie boli skvelé dozreté a sladké. A tak sme použili aj kúpenú mrkvu a spravili zdravú a chutnú mrkvovú tortu. 



Recept na mrkvovú tortu:


Korpus


- 4 vajcia
- 1 hrnček trstinového cukru
- 1/2 hrnčeka oleja
- 2 hrnčeky polohrubej múky
- 1 bal. kypriaci prášok
- 2 č.l. škorice
- 1vanilkový cukor
- 1/2 hrnčeka nasekaných orechov
- 3 hrnčeky nastrúhanej mrkvy (strúhať najemno)


Klasika - vajíčka vyšľahať s cukrom, pridať olej a všetky sypké suroviny. Nakoniec primiešať orechy a mrkvu a dať piecť. 


Spodný korpus mám natretý malinovým džemom a plnka a vrch je smotana na šľahanie s mascarpone, dnu sú ešte nasekané broskyne a na vrchu tiež, keďže je torta sama o sebe dosť sladká, takto je to super kombo, teda aspoň nám vyhovuje. 


Prajem dobrú chuť 😉



Ako posledné sme testovali zemiaky, teda ak nepočítam paradajky, ktoré zmizli pri raňajkách bleskovou rýchlosťou. A tak naspäť k zemiakom, ktoré môžem hodnotiť len pozitívne či už veľkosťou, chuťou ale aj tým, že sa s nimi dobre pracovalo. Vykúzlili sme z nich chutnú večeru v podobe plnených pečených zemiakov v šupke.



Recept:


- 7 zemiakov

- červená cibuľa

- bryndza 

- tvrdý syr (eidam, gouda) 

- 1 biely jogur 

- morčacia šunka 

- olivový olej 

- soľ 

- korenie podľa chuti


Zemiaky si umyjeme a predvaríme. Prekrojíme na polovicu a vyberieme stred. Stred zemiakov nevyhadzujeme, ale pridáme ho do plnky. Plnku si pripravíme zmiešaním bryndze, bieleho jogurtu, zmixovaného stredu zemiakov, nakrájanéj šunky, prípadne slaninky a osmaženéj cibule. Nakoniec dochutíme koreninami a naplníme zemiaky. Naplnené zemiaky ukladáme na plech vyložený alobalom, ktorý jemne potrieme olivovým olejom. Na záver ich posypeme nastúhaným syrom a pečieme pri 200°C tak 20-30 min.  


Výsledkom sú krémové a chrumkavé zemiaky 😋 


Celkovo by som toto testovanie hodnotila na výbornú 🙂 Bola to veľka výzva a vyskúšala som nové recepty, aj keď z mála surovín. Určite sa pri tejto značke v Bille ešte zastavím a snáď budem mať šťastie aj na iné druhy ovocia a zeleniny 😊


Veľmi pekne ďakujem Modrému koníku za túto príležitosť. 


Prajem Vám pekný deň! 🙂


#test_billa4  #recenzia